Kiedy zbliżają się letnie pory roku, wielu z nas decyduje się na zakup basenu w ogrodzie. Nic dziwnego, bowiem kąpiel w chłodnej wodzie jest bardzo relaksacyjna i odprężająca, a dodatkowo to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Jednakże jak wiadomo istnieje wiele rodzajów basenów, a wybór idealnego jest często bardzo trudny. Jaki basen ogrodowy wybrać? Jakie rodzaje basenów możemy wyróżnić? Jaki styropian dać pod basen ogrodowy? Ile zapłacimy za budowę basenu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.

Jakie typy basenów możemy wyróżnić?

Wyróżniamy kilka rodzajów basenów, które znacznie różnią się od siebie przede wszystkim budową, ale także wytrzymałością. Istnieją baseny rozporowe, stelażowe, kanadyjskie, a także niecki basenowe. Warto co nieco wiedzieć na temat każdego z nich, bowiem na tej podstawie jesteśmy w stanie podjąć decyzję, który z nich jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem w naszym przypadku.

Basen dmuchany

Jest to zdecydowanie najtańszy basen, który wyróżnia się spośród pozostałych tym, że można go rozstawić i złożyć właściwie w ciągu kilku minut. Z reguły przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, ponieważ są to stosunkowo małe modele. Konieczne jest ich nadmuchanie, dodatkowo są lekkie, łatwo można przenieść je w dowolne miejsce. Niestety w łatwy sposób można je uszkodzić przebijając, a także nie nadają się do nauki pływania.

Basen rozporowy

Basen rozporowy charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest stosunkowo wytrzymały, a jego cena jest zdecydowanie przystępna. W tym przypadku mamy do czynienia z większymi konstrukcjami, dzięki czemu z tego rozwiązania mogą skorzystać także starsze osoby. Wykorzystywane jest ciśnienie hydrostatyczne wody, napiera ono na ścianki basenu tym samym je usztywniając. Niestety cena za basen rozporowy jest wyższa niż za ten dmuchany.

Basen stelażowy

Basen stelażowy uważany jest za jedną z najbardziej wytrzymałych konstrukcji, jeśli chodzi o gotowe baseny ogrodowe. Niestety wraz ze wzrostem jakości rośnie również cena, dlatego jest to droższe rozwiązanie od dwóch poprzednich. Taki basen jest bardzo przestronny i jednocześnie głęboki, nadaje się do pływania, a także do nurkowania. Jego rozkładanie jest jednak dość skomplikowane.

Basen kanadyjski

Jest to jedno z lepszych rozwiązań, jeśli nie zależy nam na wydawaniu majątku. Przede wszystkim basen kanadyjski charakteryzuje się tym, że możliwa jest jego szybka budowa, jednak w razie potrzeby błyskawicznie możemy go zdemontować. Stworzone są z gotowych arkuszy blachy stalowej, które osadzone są na specjalnej konstrukcji. Dlaczego warto wziąć pod uwagę basen kanadyjski? Jego cena jest dość przystępna, a montaż jest szybki i nie sprawi żadnych problemów nawet osobom, które nie miały nigdy do czynienia z takim basenem. Nie jest wielkim problemem przeniesienie go w inne miejsce, a dodatkowo jest to jeszcze bardziej wytrzymały basen od tych poprzednio przytoczonych.

Niecki basenowe

Niecki basenowe z reguły wykonane są z różnych materiałów, a także posiadają odmienne technologie. Jak wiadomo, każda z nich ma wiele zalet i wad, dlatego dużo w tym przypadku zależy od indywidualnych preferencji. Idealna niecka basenowa powinna być przede wszystkim szczelna, ale również odporna chociażby na uszkodzenia, warunki atmosferyczne. Istotna jest jakość materiałów, ważne, żeby były one proste w czyszczeniu oraz odporne na środki chemiczne, które to używane są w trakcje eksploatacji. Najczęściej spotykamy niecki basenowe poliestrowe i polipropylenowe. Te pierwsze produkowane są z żywic poliestrowych. Charakteryzują się odpornością na takie czynniki jak starzenie, warunki atmosferyczne, uderzenia, a nawet zarysowania. Jeśli chodzi o niecki basenowe polipropylenowe z pewnością gwarantują dużą trwałość. Są znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości, a także odporne na promieniowanie UV, co w tym przypadku jest doskonałym rozwiązaniem.

Jaki styropian pod basen ogrodowy?

Przede wszystkim stosuje się styrodur - czyli twardszą odmianę styropianu odporną na ściskanie. Przed montażem należy dokładnie wymierzyć płytę pod basenem, aby styrodur pokrył całą powierzchnie basenu. Jego grubość może być różna w zależności od instalacji i decyzji inwestora - najczęściej stosuje się styrodur o grubości 10 cm.

Ile kosztuje budowa basenu?

Ciężko jednoznacznie określić, ile może kosztować budowa basenu ogrodowego, bowiem dużo zależy od wielkości, materiałów, a także rozwiązań technologicznych. Najlepiej zgłosić się do doświadczonej i firmy, która zaopiekuje się całym procesem realizacji przedsięwzięcia budowy basenu ogrodowego.

Poszukujesz firmy do realizacji basenu?

Zapraszamy do kontaktu - chętnie przygotujemy indywidualną ofertę dla Ciebie.