Wbrew pozorom dosyć ciężko jest stworzyć naprawdę piękny ogród na własną rękę, nie posiadając odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Dlatego też warto powierzyć ten proces fachowcom. Firmy takie jak nasza, których działalność polega na projektowaniu oraz tworzeniu ogrodów w większości przypadków oferują kompleksowe i specjalistyczne usługi, zatrudniając przy tym profesjonalnych architektów krajobrazu. Ogół ich działań składa się z kilku ściśle powiązanych ze sobą etapów, od opracowania planu ogrodu, aż po jego wykonanie.

Od czego zaczynamy projektowanie ogrodu?

W pierwszej kolejności architekci krajobrazu z naszej firmy złożą wizytę na działce inwestira, w celu jej dokładnego zmierzenia oraz przeprowadzenia ogólnej wizji lokalnej. Wtedy też uzgodnione zostaną wszelkie szczegóły i preferencje dotyczące projektu oraz budżetu, jaki zamierzasz przeznaczyć na stworzenie ogrodu. Sporządzenie dokładnej wyceny, a następnie jej akceptacja stanowi zielone światło do wykonania projektu koncepcyjnego. Wykonywany jest on na podstawie wszystkich zebranych wcześniej informacji, a w jego skład wchodzi między innymi przedstawiony graficznie plan ogrodu w postaci rzutu z góry. Można odczytać z niego wstępne rozmieszczenie roślin oraz koncepcje wszelkiego rodzaju rozwiązań funkcjonalnych. Oprócz tego na tym etapie klient otrzymuje już spis sugerowanej roślinności. Po wprowadzeniu ewentualnych poprawek i finalnym zaakceptowaniu przez Ciebie projektu koncepcyjnego można przejść do realizacji kolejnych etapów.

Finalny projekt, czyli zapisana wizja wymarzonego ogrodu.

Projekt wykonawczy ogrodu jest jego najdokładniejszym odzwierciedleniem, zaaprobowanym zarówno przez architektów krajobrazu, jak i przez Ciebie. W zależności od ilości elementów, z jakich będzie składał się nasz ogród, jego finalny plan może być bardziej lub mniej skomplikowany. Podstawowymi częściami projektu wykonawczego są, tak samo jak w przypadku opracowania koncepcji, rzut z góry oraz spis roślin. Jedyna różnica polega na tym, że są one bardziej szczegółowo dopracowane. Rzut zawiera wszystkie ważne detale i jest w pełni zwymiarowany. Natomiast zestawienie roślinności jest opisane według gatunków, ilości oraz miejsca posadzenia. Zazwyczaj firma projektująca ogród do planu wykonawczego załącza szczegółowy kosztorys. W bardziej złożonych projektach dodatkowo mogą zostać zawarte elementy ułatwiające wizualizację inwestycji, takie jak na przykład spacer 3D. W zależności od wyposażenia, w jakie mamy zamiar zaopatrzyć nasz ogród, w projekcie mogą pojawić się plany związane z automatycznym systemem nawadniania, oświetleniem, ogrodzeniem, czy też wszelkiego rodzaju elementami wodnymi na przykład oczkiem wodnym, fontanną itp. Na podstawie gotowego projektu wykonawczego możemy przystąpić do tworzenia ogrodu. Oczywiście finalny plan powinien być skonstruowany w taki sposób, aby jego efekt cechował się finezją i oryginalnym stylem, a do tego w jak największym stopniu odpowiadał Twoim preferencjom. Większość przedsiębiorstw zajmujących się architekturą krajobrazu w głównej mierze kieruje się podczas pracy wizją inwestora, a nie swoją własną. Można dzięki temu liczyć na profesjonalne wykonanie swojego wymarzonego ogrodu.

Jakie są koszty opracowania i zrealizowania projektu wykonawczego?

Cena finalnego projektu ogrodu zależy od oferty danej pracowni architektury krajobrazu. Zazwyczaj nie jest ona mniejsza niż 10% kosztów całkowitej realizacji planów ogrodu. Zatem im więcej elementów zamierzamy wprowadzić w życie, tym większą kwotę będziemy musieli przeznaczyć na projekt wykonawczy. Naturalnie nasze wydatki wzrastają również wprost proporcjonalnie do wielkości obszaru, na jakim chcemy założyć ogród. Nie chodzi tutaj tylko o liczbę samych roślin, lecz także o ewentualne dodatki ubogacające estetykę działki lub choćby instalacje nawadniające. Poza wnoszeniem poprawek do projektów warto także uczestniczyć w doborze samych roślin i innych elementów, aby mieć jak największy wpływ na finalny efekt oraz aby nie być zaskoczonym wielkością całkowitych kosztów.

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu koncepcji ogrodu?

Opracowując wspólnie z architektami krajobrazu wstępny plan ogrodu warto zastanowić się nad kwestiami, o których mogą oni nie wiedzieć. Przede wszystkim należy racjonalnie podejść do tematu pod względem finansowym. Nie ma raczej sensu porywać się na projektowanie wielkiego ogrodu z rzadkimi roślinami i bogatymi elementami, jeśli nie dysponujemy zbyt wielką ilością funduszy. Poza tym należy zwracać szczególną uwagę na pomysły architektów i konfrontować je z naszym budżetem. Zdecydowana większość firm oferujących tego typu usługi jeszcze przed przygotowaniem wstępnego projektu prosi klienta o określenie wielkości budżetu, jaki ma on zamiar przeznaczyć na inwestycję. Mimo wszystko lepiej być ostrożnym i przynajmniej w sferze finansowej trzymać się realizmu. Trzeba także pamiętać o tym, że ogród jest inwestycją wieloletnią. Jeśli projekt koncepcyjny zakłada utworzenie dużego ogrodu z wieloma roślinami wymagającymi szczególnej opieki, powinniśmy dobrze rozważyć, czy będziemy w stanie troszczyć się o nie przez dłuższy czas. Jednak najważniejszym aspektem, o który należy się zatroszczyć jest realizacja naszej własnej wizji w jak największym stopniu. Pomimo iż zawsze powinno się ostrożnie wydawać pieniądze, a pomysły i uwagi architektów krajobrazu nierzadko mogą być ciekawe i oryginalne, to jednak nasz główny zamysł jest najważniejszy. Powinniśmy zatem skupiać się na nim możliwie jak najbardziej, aby być w posiadaniu swojego własnego, wymarzonego ogrodu.

W dzisiejszych czasach nie trzeba być ekspertem w dziedzinie ogrodnictwa, czy architektury krajobrazu, żeby posiadać wyjątkowy ogród. Nasza firma oferuje specjalistyczne usługi, dzięki którym będziecie mogli cieszyć się czasem spędzanym wśród pięknej roślinności. Proces zaprojektowania ogrodu bywa skomplikowany sam w sobie, natomiast im bardziej złożony ogród, tym bardziej złożony jego plan. Koszty sporządzenia takiego projektu oraz wprowadzenia go w życie bywają wysokie, jednak niewątpliwie warto zainwestować w ogród swoich marzeń, w którym będziemy mogli wypoczywać i relaksować się być może nawet do końca życia.

Poszukujesz firmy do realizacji takiej usługi?

Zapraszamy do kontaktu - chętnie przygotujemy indywidualną ofertę dla Ciebie.

Gdzie świadczymy swoje usługi?

Najczęściej usługi wykonujemy m.in w okolicach miejscowości:

 • Adamowizna
 • Brwinów
 • Grodzisk Mazowiecki
 • Książenice
 • Komorów
 • Marynin
 • Milanówek
 • Musuły
 • Nadarzyn
 • Osowiec
 • Owczarnia
 • Pęcice
 • Podkowa Leśna
 • Pruszków
 • Radonie
 • Strzeniówka
 • Terenia
 • Urszulin
 • Urzut
 • Walendów
 • Żabia Wola
 • Żółwin

Napisz do nas, jeżeli jesteś zainteresowana(y) naszymi usługami a Twojej miejscowości nie ma na liście.

Realizacje

Nasze porady

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej uwagi przykłada się do ochrony środowiska i zdrowego stylu...
Marzenie o idealnym ogrodzie to początek wielkiej przygody z naturą, która może przekształcić nie tylko...