Zielony i gęsty dywan przed domem to marzenie każdego posiadacza ogrodu. Dobrze przemyślany i założony z odpowiednią starannością trawnik będzie cieszył nas swoim kobiercem przez cały rok. Jak założyć trawnik w sposób prawidłowy? Jak uniknąć podstawowych błędów? Zapraszamy do artykułu.

Pierwsze przygotowania przed założeniem trawnika

Nad zakładaniem trawnika zaczynamy prace dopiero po skończeniu budowy domu. Wcześniejsze prace nad trawnikiem nie mają sensu, jeśli na terenie wciąż stoi ciężki sprzęt lub planowane są inne prace.
Pierwszym zadaniem przy zakładaniu nowego trawnika jest dokładne uprzątnięcie terenu - wyzbieranie gruzu, kamieni, folii i innych materiałów pozostałych po budowie. Nie warto wszystkiego wyrzucać, jeśli planujemy nie tylko trawnik, ale i ogród - drewno, cegły czy żwir mogą zostać użyte do dekoracji ogrodu.
Po gruntownym sprzątaniu warto usiąść nad kartką papieru i rozplanować wszystkie elementy, które znajdą się w obrębie trawnika - ścieżki, altany czy inne elementy małej architektury. Jeśli planujemy na przykład wybudować altanę, dobrze to zrobić przed założeniem trawnika, żeby prace nad budową nie zniszczyły trawy. Ten etap jest również odpowiedni na ewentualną niwelację terenu.
Po ułożeniu i wytyczeniu pozostałych elementów ogrodu możemy przystąpić do prac nad trawnikiem.
Na tym etapie warto również zdecydować, jaka trawa na trawnik będzie odpowiednia dla nas, czy planujemy sianie trawy, czy będziemy rozkładać trawnik z rolki. Trawnika siany najlepiej zakładać wczesną wiosną, gdy temperatury osiągają co najmniej 10 stopni. Młode siewki są bardzo wrażliwe na susze, dlatego jeśli nie chcemy marnować czasu na regularne podlewanie, wiosna to najlepszy moment na wysiewanie trawy. Z kolei trawa w rolce jest bardziej odporna na mróz, dlatego można kłaść ją nawet późną jesienią lub bardzo wczesną wiosną. Jednak tutaj także najlepszym momentem będzie wiosna.

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Nawet trawa od najlepszego producenta zda się na nic, jeśli odpuścimy sobie porządne przygotowanie podłoża. Jeśli po budowie dokładnie oczyściliśmy ziemię, część pracy mamy za sobą. Jeśli nie - teraz jest na to czas. Usuwamy kamienie, gruz i inne śmieci, wyrywamy chwasty. Jeśli nowy trawnik zakładamy na miejscu starego lub plac jest bardzo zachwaszczony, 3 tygodnie wcześniej można użyć herbicydów, które rozprawią się z chwastami. Wysuszone chwasty należy usunąć, podobnie jak ich kłącza i korzenie.
To jest również moment na położenie instalacji takich jak drenaż czy system nawadniania.
Następny krok będzie wymagał naszej fizycznej pracy, trzeba bowiem przekopać cały teren pod trawnik. Kopiemy na głębokość szpadla, porządnie odwracając skiby, usuwając wszystkie śmieci, kamienie i korzenie, które znajdziemy. To jest też odpowiedni moment, żeby glebę nieco wzbogacić - przez przekopaniem można posypać teren warstwą hummusu, kompostu lub obornika i przekopywać razem z nią. Jeśli ziemia jest zbyt zwarta i gliniasta możemy na wierz wysypać warstwę piasku lub żyznej ziemi i dopiero zacząć pracę szpadlem.
Zamiast szpadla możemy użyć glebogryzarki, jednak w przypadku większych korzeni albo bardzo twardej gleby, szpadel i tak będzie niezbędny.
Dobrze jest sprawdzić PH gleby, używając dostępnych testów. Aby trawa dobrze rosła musi mieć ph na poziomie 5.5-7.0. jeśli odczyn jest niższy, należy dodać nieco wapna lub więcej obornika, żeby uzyskać pożądany odczyn.
Po przekopaniu gleby i usunięciu chwastów oraz innych śmieci wyrównujemy dokładnie teren, rozbijając bryły grabiami, niwelujemy wszelkie pagórki i dołki a następnie ubijamy lekko cały teren - można to zrobić albo poprzez skrupulatne udeptywanie lub przy użyciu wału.

Siew czy rolka?

Na tak przygotowanym terenie możemy przejść do konkretnego zakładania trawnika. Żeby wspomóc mającą się pojawić trawę, tydzień przed planowanym wysiewem//kładzeniem można ziemię nawieźć za pomocą któregoś z szerokiej gamy dostępnych nawozów do trawników. Producenci trawników zwykle na opakowaniach polecają konkretny nawóz.Wierzchnią warstwę delikatnie przegrabiamy, by wymieszała się z nawozem, następnie obficie podlewamy, by nawóz rozpuścił się i wsiąkł.

Trawnik siany

W sprzedaży znajdują się przeróżne mieszanki trawnikowe - w zależności od wilgotności gleby, nasłonecznienia czy sposobu użytkowania. Norma siewu jest zwykle podana na opakowaniu, przyjmuje się, że na 100m kwadratowych trawnika potrzeba 2,5 do 3,5 kg nasion. Nasiona wysiewamy na lekko wzruszoną grabiami i wilgotną glebę, starając się wysiewać równomiernie - pomocnym narzędziem będzie na pewno siewnik, ale ręcznie również można to zrobić. Najlepiej podzielić nasiona na dwie porcje i jedną siać idąc wzdłuż terenu, a drugą w poprzek. Na brzegach trawnika dobrze wysiać więcej nasion. Cały teren zagrabić tak, by przykryć nasiona 1 cm ziemi, następnie należy całość zwałować i podlać rozproszonym strumieniem wody. W przypadku braku opadów, trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, gdyż kiełkujące nasiona są bardzo wrażliwe na suszę.

Trawnik z rolki

Dobrze mieć o 10% więcej trawy niż wynika to z obliczeń. Zakupiona darń nie może być zbyt długo przechowywana zwinięta, dlatego warto kupić ją bezpośrednio przed rozłożeniem. Po rozłożeniu darń podlewamy i do momentu, w którym porządnie się nie ukorzeni, nie możemy zapominać o regularnym jej nawadnianiu.

Pielęgnacja trawnika

Na pierwsze koszenie należy poczekać aż trawa będzie miała około 10cm. Jednak nie kosimy całości, a jedynie skracamy ją o 1,5-2 cm, robiąc to jak najdelikatniej, żeby nie wyrywać ździebeł. Do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych należy również coroczna wertykulacja trawnika za pomocą specjalnych grabi lub wertykulatora. Pozwoli to na odpowiednie napowietrzenie gleby i lepszą dostępność składników odżywczych. Warto również dosyć regularnie nawozić trawnika. Zaleca się stosować odpowiednie nawozy co najmniej 3-4 razy w sezonie, a co 2-3 lata sprawdzać odczyn pH podłoża i w razie konieczności wapnować.

Piękny trawnik cieszy oko, jednak wymaga on równej uwagi i pielęgnacji co kolorowy kwietny ogród.

Poszukujesz firmy do realizacji takiej usługi?

Zapraszamy do kontaktu - chętnie przygotujemy indywidualną ofertę dla Ciebie.

Gdzie świadczymy swoje usługi?

Najczęściej usługi wykonujemy m.in w okolicach miejscowości:

  • Adamowizna
  • Brwinów
  • Grodzisk Mazowiecki
  • Książenice
  • Komorów
  • Marynin
  • Milanówek
  • Musuły
  • Nadarzyn
  • Osowiec
  • Owczarnia
  • Pęcice
  • Podkowa Leśna
  • Pruszków
  • Radonie
  • Strzeniówka
  • Terenia
  • Urszulin
  • Urzut
  • Walendów
  • Żabia Wola
  • Żółwin

Napisz do nas, jeżeli jesteś zainteresowana(y) naszymi usługami a Twojej miejscowości nie ma na liście.

Nasze porady

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej uwagi przykłada się do ochrony środowiska i zdrowego stylu...
Marzenie o idealnym ogrodzie to początek wielkiej przygody z naturą, która może przekształcić nie tylko...