Żywopłot to doskonała propozycja dla osób, które chcą odgrodzić się od ciekawskich sąsiadów, hałasu i zanieczyszczeń z ulicy. Naturalny parawan może być też piękną ozdobą założonego ogrodu. Aby jednak żywopłot spełniał swoje funkcje, należy wybrać odpowiednie rośliny i prawidłowo je pielęgnować. Sprawdź, jakie krzewy i drzewa najlepiej nadają się na żywopłot.
Żywopłot z Thuji
Thuje znają chyba wszyscy i pewnie większość ogrodników ma u siebie ten krzew. Rośnie stosunkowo szybko, jest też łatwa w formowaniu, gęsto rozgałęziona i intensywnie wybarwiona. Nie lubi jednak bardzo niskich i wysokich temperatur, warto natomiast sadzić ją na stanowisku nasłonecznionym.
Najpopularniejszym gatunkiem na żywopłot jest żywotnik zachodni Thuja occidentalis, stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Spośród tego gatunku żywotnika w ostatnim czasie najczęściej sięga się po odmianę Smaragd. Pozostaje zielona nawet przy dużych mrozach, dorasta do około 5 metrów wysokości, zachowując przy tym stożkowaty kształt.
Znacznie wyższe są żywotniki zachodnie Brabant, które dorastają nawet do kilkunastu metrów, roczny przyrost to około 30 cm. Wymagają jednak cięcia, a łuski brązowieją na zimę.
Oprócz tego warto wspomnieć o odmianie Aurescens, która ma żółte łuski, dorasta do 10 metrów wysokości, najlepiej rośnie w przeciętnych glebach o dużej wilgotności. Idealnie znosi formowanie.
Na żółto wybarwia się też odmiana Sunkist. Brązowieje późnym latem, rośnie stosunkowo wolno. Maksymalnie osiąga 5 m wysokości i 1-2 m szerokości.
Żywopłot z jałowca
Idealny nawet na gleby piaszczyste i nieurodzajne. Roślina ta szybko rośnie, a dzięki swoim kłującym igłom zapewnia dodatkową ochronę. Spośród szerokokolumnowych odmian można wybrać co najmniej kilka, które świetnie nadadzą się na żywopłot.
Jałowiec chiński Obelisk dorasta do 3 m wysokości i 1 m szerokości. Odporny na mróz, świetnie sprawdzi się zarówno jako żywopłot formowany jak i naturalnie rosnący.
Jałowiec pospolity Hibernica jest bardziej zwarty i gęsty, osiąga 3 m wysokości. Nie należy sadzić 2 takich iglaków zbyt blisko siebie, gdyż w miejscu zetknięcia dwóch roślin igły brązowieją i opadają. Najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych.
Jałowiec skalny Skyrocket ma odcień jasnobłękitny. Rośnie wysoko, ale wąsko, dlatego iglaki powinny być sadzone co około 60 cm.
Laurowiśnia - zielona alternatywa na żywopłot
Laurowiśnia to roślina liściasta, charakteryzująca się intensywnie pachnącymi kwiatami i niewielkimi owocami. Najlepiej rośnie w miejscu półcienistym, dobrze znosi przycinanie, łatwo więc można nadawać jej kształty. Na zimę korzenie powinny być okrywane, a w bezśnieżne zimy należy zabezpieczyć także koronę przed przemarznięciem.
Istnieje co najmniej kilka odmian laurowiśni zasługujących na uwagę. Etna ma długie, nawet 20 cm kwiatostany, a wiosną przyrosty barwią się na czerwono. Warto też zainteresować się odmianami Otto Luyken i Diana, które dorastają do 1 m i Rotundifolia, którą charakteryzują zaokrąglone liście. Spośród odmian o większej mrozoodporności wyróżnia się Zabelianę, Serbicę i Herbergię.
Ligustr - zimozielony żywopłot
Krzew najczęściej wykorzystywany do nasadzeń żywopłotowych. Rośnie szybko, jest gęsty i ciemnozielony. Powinien być przycinany 2 razy w roku, a zaraz po posadzeniu należy przyciąć go do 20 cm. Inaczej będzie zbyt rzadki na dole. Może rosnąć w cieniu i pełnym słońcu.
Jako żywopłot najczęściej sadzone są odmiany ligustru pospolitego Atrovirens i Lodense. Pierwsza z nich jest wysoka nawet na 4 m, ma białe kwiaty i jest niezwykle odporna na mróz, zanieczyszczenia i suszę. Z kolei Lodense jest równie odporna, ale dużo niższa, dorasta do 1- 1,5 m.
Można jeszcze pokusić się o posadzenie odmiany Aureum o żółtym zabarwieniu. Jest ona jednak znacznie bardziej wrażliwa na zmiany temperatur.
Bukszpan na żywopłot
Roślina o drobnych, ciemnozielonych liściach. Doskonała dla osób, które chcą formować różne kształty z roślin, albo mieć idealnie równo przystrzyżony żywopłot. Niestety rośnie bardzo wolno i na wysoki żywopłot trzeba poczekać kilkanaście lat. Może być jednak sadzony na różnych glebach.
Na żywopłot najlepiej nadaje się odmiana karłowata wiecznie zielonego bukszpanu Suffruticosa, a także bukszpan drobnolistny Faulkner.
Grab - mało popularna alternatywa na żywopłot
Na popularności zyskał w ostatnich latach. Rośnie wolno ale wysoko i mocno się rozrasta, dzięki czemu tworzy gęste ściany. Może być sadzony nawet w zacienionych miejscach, a do tego jest odporny na szkodniki. Oprócz tego łatwo się go formuje.
Trzeba jednak pamiętać, że grab nie będzie ozdobą całoroczną. Jesienią liście żółkną, a wczesną wiosną opadają. Na uzyskanie ostatecznego kształtu żywopłotu z grabu trzeba poczekać 5-8 lat.
Śliwa wiśniowa- Ałycza
Bardzo ciekawa roślina liściasta na gleby gliniaste i zasobne. Rośnie szybko, ma niewielkie wymagania, dobrze znosi zarówno nadmierną wilgoć, jak i silne wiatry. Dodatkowo tworzy bardzo gęsty parawan, który można uzyskać w ciągu zaledwie kilku lat.
Najbardziej docenianą zaletą ałyczy jest fakt, że pięknie kwitnie. Wiosną obsypuje się biało- różowymi kwiatami. Dodatkowo żywopłot że śliwy wiśniowej jest schronieniem dla niewielkich ptaków.
Berberys na żywopłot
Berberys to kolejna roślina pozwalająca stworzyć bardzo ozdobny żywopłot. Najpiękniej prezentuje się jesienią, kiedy to liście stają się pomarańczowe, intensywnie czerwone, a w końcu fioletowe. Późną wiosną Berberysy kwitną, a następnie w miejscu kwiatów pojawiają się małe podłużne owoce w kolorze czerwonym. Berberysy bardzo dobrze znoszą przycinanie. Są też dość odporne na mróz.
Najbardziej popularnym gatunkiem jest Berberys Thunberga. Rośnie na około 1,5 m, ma ozdobne liście i kwiaty, a także czerwone owoce. Wyróżnia się tak odmiany, jak Green Carpet, Harlequin, czy Sunsation.
Niższym gatunkiem jest Berberys gruczołowaty odporny na mróz, natomiast jednym z najwyższych, bo dorastających aż do 3 m Berberys ottawski.
Ostrokrzew na żywopłot
Ten zimozielony krzew ma grube liście i ozdobne, ale trujące owoce. Rośnie szybko i jest bardzo odporny na mróz, a do tego łatwo go uformować. Najlepiej rośnie w miejscach zacisznych i zacienionych. Posadzone blisko siebie krzewy tworzą bardzo szczelny żywopłot.
Najczęściej wybierane odmiany ostrokrzewu to Meserwy, Blue Angel i Blue Princess.
Głóg na żywopłot
Żywopłoty z głogu są bardzo ozdobne, a przy tym dobrze spełniają funkcje ochronne. Cierniste pędu głogu tworzą ścianę o wysokości nawet 3 m. Krzew nie przerzedza się nawet przy ziemi. Dobrze rośnie zarówno na glebach piaszczystych, jak i gliniastych. Rośliny sadzi się co około 30 cm.
Intensywnie czerwone owoce są nie tylko ozdobą, ale też pokarmem dla zwierząt, mogą być też wykorzystywane w kuchni. Można z nich zrobić nalewki i konfitury, dodatkowo kwiatostan i owoce wykazują właściwości lecznicze.