Piękny ogród przed domem to wielka radość i duma właściciela. Miejsce odpoczynku i spotkań z przyjaciółmi. Jak zabrać się do zakładania ogrodu i przeprowadzić cały proces tak, aby rezultat był satysfakcjonujący, trwały i nie wymagał zbyt intensywnych prac pielęgnacyjnych i nakładów na utrzymanie? Warto porządnie przemyśleć całą koncepcję, sporządzić plan prac i wykonywać je etapami - to ułatwi cały proces i zagwarantuje, że będzie przebiegał bez zakłóceń.

Aranżacja ogrodu - podstawa to dobry projekt

Wymyślenie własnego ogrodu nie jest taką prostą sprawą. trzeba podjąć wiele przeróżnych decyzji, które mają sprawić, że ogród będzie funkcjonalny, estetyczny i niedrogi w późniejszym utrzymaniu. Jeżeli posiadamy smykałkę projektanta, możemy skorzystać z projektowania ogrodów online za pomocą internetowych kreatorów. Jest to zwykle darmowa opcja, która pozwala na stworzenie ogrodu samemu. Jednak jeśli nie mamy podstaw i wiedzy na ten temat warto mimo wszystko zatrudnić zawodowego projektanta, który nie dość, że pomoże wybrać końcowy efekt, pracując na żywo z tym, co chcemy zamienić w piękny ogród, ale pomoże i podpowie, jakie prace należy wykonać i jak je przeprowadzić, aby efekt był długotrwały.
Projektant pomyśli o wszystkich aspektach - nie tylko o zagospodarowaniu terenu i miejscach nasadzeń, ale o systemie nawadniania i odwadniania czy o koniecznych pracach ziemnych. W efekcie, zatrudniając i opłacając projektanta można zaoszczędzić na późniejszych pracach, o których początkowo być może wcale się nie pomyślało.

Aranżacja terenu zielonego

Fachowa aranżacja terenu ogrodu to kompleksowa usługa, której efektem jest kompletny projekt ogrody wraz ze wszystkimi nasadzeniami, elementami stałymi takimi jak ścieżki czy małą architekturą ogrodową - altanami, pergolami i innymi elementami dekoracyjno użytkowymi. W oparciu o upodobania klienta, wielkość dostępnej powierzchni czy już istniejącą na terenie ogrodu zabudowę, projektant zaaranżuje ogród w sposób spójny, funkcjonalny i łatwy w eksploatacji.

Uprzątnięcie terenu pod ogród

Jeśli prace nad ogrodem wykonywane są tuż po zakończeniu budowy domu, dookoła zwykle leżą materiały pozostałe po budowie - gruz, cegły, kamienie, kawałki folii czy fragmenty ocieplenia. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera, do którego można wszystkie niepotrzebne śmieci wyrzucić. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co wyrzucamy, bo część materiałów, na przykład kamienie, żwir czy drewno, mogą się przydać przy budowie ogrodu.

Prace ziemne i niwelacja terenu

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z placem budowy czy po prostu wolnym kawałkiem ziemi, teren należy przekopać, usuwając z gleby korzenie, kamienie i kłącza chwastów.  Jeśli podczas budowy ziemia z wykopów składowana była w pryzmach lub powstały doły i dziury, należy teren wyrównać. W przypadku niewielkich ogrodów wystarczy niwelacja terenu domowym sposobem - kilka łopat, grabi i ręce chętne do pracy, być może jednak warto zapoznać się z cennikiem prac ziemnych, wykonywanych przez lokalne firmy. Maszynowa niwelacja terenu zaoszczędzi zarówno czas jak i sporo wysiłku. Przy dużych powierzchniach można zastanowić się nad użyciem glebogryzarki czy kultywatora, które pozwalają na szybsze przekopanie i spulchnienie gleby.

Wymiana podłoża

Nie każda gleba nadaje się na ogród, dlatego należy przyjrzeć się klasie gleby i podjąć decyzję, czy będziemy sadzić wyłącznie rośliny dobrze czujące się na takich glebach, czy decydujemy się wymienić podłoże. Przy glebach gliniastych, podczas przekopywania można dodać piasku, który sprawi, że struktura gleby będzie mniej zwięzła. Z kolei przy glebach piaskowych dodajemy gliny, żeby ziemię mocniej związać. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest przekopać ziemię z dodatkiem kompostu, torfu lub końskiego nawozu, który poprawi strukturę gleby i dodatkowo ją użyźni.
Gleby tuż po zakończonych budowach są zwykle mocno zwapnione - taka gleba nada się jako ziemia pod trawnik, jednak w przypadku kwietnych nasadzeń należy unormować ph. Pełny obraz gleby można uzyskać oddając próbkę do stacji rolniczej.

Odwodnienie ogrodu i drenaż

Żeby po ulewach ogród nie zamienił się w staw, należy przeprowadzić drenaż przed przystąpieniem do nasadzeń. Drenaż może być podziemny lub powierzchniowy. W przypadku drenażu podziemnego, konieczne będzie wkopanie rur drenażowych przed założeniem ogrodu a dodatkowo znalezienie zbiornika, do którego woda będzie uchodzić - kanału melioracyjnego, rzeki czy stawu w pobliżu. Z kolei do drenaży naziemnego potrzebne jest odpowiednie ukształtowanie terenu, który będzie opadał w stronę warstwy drenażowej ułożonej ze żwiru lub keramzytu.
Istotne jest również, jak będzie wyglądało odprowadzanie wody z rynien. Warto zainwestować w zbiorniki na deszczówkę, które mogą stanowić żelazny zapas do podlewania na okresy przejściowych, ale dotkliwych suszy.

Nawadnianie ogrody

Żywozielony trawnik przed domem to radość. W naszych warunkach klimatycznych przy występujących okresowo suszach, taki efekt można uzyskać wyłącznie nawadniając go regularnie. I jeśli nie chcemy biegać z konewką lub stać z wężem, warto zastanowić się nad systemami zraszania. O ile w przypadku małych trawników w zupełności wystarczy wąż ogrodowy z dopiętą końcówką zraszacza, o tyle w przypadku większych powierzchni warto rozważyć system podziemny doprowadzający wodę do zraszaczy.
Na rynku jest obecnie dostępnych wiele propozycji, jak choćby automatyczny system Rain Bird, Gardena czy Hunter i aby uniknąć niepotrzebnej dodatkowej pracy, warto przemyśleć ten temat już na etapie planowania i aranżacji ogrodu. Oszczędzi nam to dodatkowych wykopków pod położenie rur nawadniających.

Zakładane trawnika

O tym jak poprawnie założyć trawnik napisano już niejeden długi artykuł. Kluczowe jest pytanie - jaka trawa na trawnik - siana czy z rolki? W obu przypadkach należy glebę odpowiednio przygotować. Jeśli wcześniej przyłożyliśmy się do niwelacji terenu i zapewnienia dobrego podłoża, to sporo pracy mamy teraz z głowy. Po rozplanowaniu ścieżek, alejek i placyków oraz miejsc na małą architekturę i rabaty możemy przystąpić do siania lub układania z rolki. Producenci trawników oferują trawniki różnej jakości, o różnym stopniu trudności jeśli chodzi o pielęgnację. Jeśli chcemy cieszyć się puszystym, zielonym dywanem, nie wolno zapomnieć o tym, że trawnik na wiosnę należy nawozić i wykonać jego wertykulację.

 

Poszukujesz firmy do realizacji takiej usługi?

Zapraszamy do kontaktu - chętnie przygotujemy indywidualną ofertę dla Ciebie.

Gdzie świadczymy swoje usługi?

Najczęściej usługi wykonujemy m.in w okolicach miejscowości:

  • Adamowizna
  • Brwinów
  • Grodzisk Mazowiecki
  • Książenice
  • Komorów
  • Marynin
  • Milanówek
  • Musuły
  • Nadarzyn
  • Osowiec
  • Owczarnia
  • Pęcice
  • Podkowa Leśna
  • Pruszków
  • Radonie
  • Strzeniówka
  • Terenia
  • Urszulin
  • Urzut
  • Walendów
  • Żabia Wola
  • Żółwin

Napisz do nas, jeżeli jesteś zainteresowana(y) naszymi usługami a Twojej miejscowości nie ma na liście.

Nasze porady

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej uwagi przykłada się do ochrony środowiska i zdrowego stylu...
Marzenie o idealnym ogrodzie to początek wielkiej przygody z naturą, która może przekształcić nie tylko...