Zmiany klimatyczne przyszły niepostrzeżenie i są obecnie coraz bardziej zauważalne. Długie okresy suszy mają wpływ na przydomowe ogrody stąd konieczne ich regularne nawadnianie. Bieganie z konewką jest czasochłonne i męczące, dlatego jeśli chcemy cieszyć się kolorowym ogrodem i gęstym, zielonym trawnikiem, warto pomyśleć o założeniu systemu nawadniającego. I choć można wykonać nawodnienie samemu, warto skontaktować się z profesjonalną firmą, która oszczędzi nam pracy i ewentualnych późniejszych kosztów poprawek, wynikających z nieodpowiedniej samodzielnej instalacji.
Wizja lokalna i ustalenie potrzeb z inwestorem
Zanim dojdzie do podpisania umowy, pracownik firmy uda się na miejsce realizacji zlecenia nawodnienia, aby je dokładnie obejrzeć. Jeśli na miejscu jest już gotowy ogród, pracownik zrobi pomiary i plan ogrodu, by móc wybrać najbardziej korzystny system nawadniania. Jeśli system ma być położony przez założeniem ogrodu, inwestor będzie poproszony o przedstawienie planu ogrodu z uwzględnieniem nie tylko powierzchni rabat i trawników, ale również takich elementów ogrodowych jak ścieżki, alejki, altany czy inne elementy małej architektury ogrodowej. Wywiad ten ma na celu kompleksowe zebranie informacji, które pozwolą na stworzenie indywidualnego projektu systemu nawadniania dostosowanego ściśle do potrzeb inwestora.
Sprawdzenie możliwości technicznych realizacji nawodnienia
Głównym parametrem potrzebnym dla określenia najlepszego systemu jest ciśnienie wody w instalacji i jej wydajność. Jeśli okaże się ono zbyt niskie, zaleceniem może być zakup dodatkowej pompy lub wykopania studni, która używana będzie wyłącznie jako źródło wody do nawadniania terenu. Na tym etapie wybierane jest także wyposażenie dodatkowe, czy dobierane są zraszacze - w zależności od potrzeb dobierane są zraszacze rotacyjne lub impaktowe o żądanych parametrach.
Projekt nawodnienia i akceptacja inwestora
Po sprawdzeniu wszystkich parametrów, sporządzeniu projektu ogrodu i rozmowie z inwestorem, przystępujemy do projektowania instalacji nawadniającej w oparciu o sprzęt i technologie takich firm, jak Rain Bird, Hunter czy KRain. Projekt uwzględnia również prognozowane koszty i ewentualnie niezbędne dodatkowe roboty ziemne. Istnieje możliwość przedstawienia różnych rozwiązań w oparciu o dostępne technologie, zarówno w temacie wybranych systemów czy na przykład dostosowania zraszaczy do indywidualnych potrzeb.
Realizacja nawodnienia
Realizacja projektu jest przeprowadzana kilkuetapowo. Najpierw zostają przeprowadzone konieczne prace przygotowawcze - jeśli jest taka potrzeba, należy zmodernizować przyłącze wodne, lub wypuścić dodatkowe przyłączę, z którego korzystać będzie system. Może zajść potrzebo wykopania lub pogłębienia studni. Następnie zostają wykopane rowy pod rury nawadniające oraz dół pod studzienkę rozdzielczą. Doły kopane są na głębokość około 40 cm. Jeśli mają przechodzić one pod ścieżkami, inwestor może dokonać samodzielnego ich demontażu w miejscu przejścia instalacji lub zostanie on wykonany przez firmę w ramach prac przygotowawczych. Montaż instalacji może potrwać do kilku dni - czas trwania zależny jest od skomplikowania projektu i ewentualnych przeszkód terenowych.
Konfiguracja automatycznego sterowania nawadnianiem ogrodu
Po zainstalowaniu i sprawdzeniu szczelności instalacji następuje podłączenie i konfiguracja sterownika automatycznego nawadniania ogrodu. To najkorzystniejsze rozwiązanie, zwłaszcza przy skomplikowanych instalacjach lub na dużych powierzchniach. Gwarantuje bezawaryjne i bezobsługowe użytkowanie. Szeroki wybór wysokowyspecjalizowanych sterowników i bogaty wybór funkcji gwarantuje dopasowanie nawet do najbardziej wymagającego ogrodu. Możliwość podłączenia dodatkowych czujników, na przykład mierników wilgotności gleby, pozwala na włączanie i wyłączanie zraszaczy wtedy gdy jest to konieczne i tam, gdzie to najbardziej potrzebne. Dzięki automatyzacji ogród pozostanie piękny a trawnik gęsty i zielony nawet podczas dłuższej nieobecności właściciela.
Automatyczny sterownik to najlepsze rozwiązanie również dla domowego budżetu - dzięki podlewaniu dokładnie wtedy, kiedy trzeba, nie dochodzi do nadmiernych strat wody.
Zakładanie systemu nawadniającego to coraz częściej wybierana inwestycja przeprowadzana w ogrodach. Nie ma się czemu dziwić - zmiany pogody nie gwarantują już tak dobrego nawodnienia podłoża, a kilka dni suszy i upału może skutecznie zniszczyć drogie rabaty i nasadzenia. Dlatego pomimo faktu, że profesjonalnie przeprowadzona instalacja systemu nawadniającego może być kosztowne, warto jednak zainwestować, oszczędzając czas wcześniej poświęcany na regularne podlewanie i pieniądze wyłożoną na wzmożoną pielęgnację trawników i nasadzeń w okresach suszy. Nowoczesne systemy nawadniające i ich profesjonalny montaż to gwarancja kolorowego, kwitnącego ogrodu i gęstych zielonych trawników przez cały sezon.
Poszukujesz firmy do realizacji takiej usługi?
Zapraszamy do kontaktu - chętnie przygotujemy indywidualną ofertę dla Ciebie.
Gdzie świadczymy swoje usługi?
Najczęściej usługi wykonujemy m.in w okolicach miejscowości:
- Adamowizna
- Brwinów
- Grodzisk Mazowiecki
- Książenice
- Komorów
- Marynin
- Milanówek
- Musuły
- Nadarzyn
- Osowiec
- Owczarnia
- Pęcice
- Podkowa Leśna
- Pruszków
- Radonie
- Strzeniówka
- Terenia
- Urszulin
- Urzut
- Walendów
- Żabia Wola
- Żółwin
Napisz do nas, jeżeli jesteś zainteresowana(y) naszymi usługami a Twojej miejscowości nie ma na liście.