Układanie kostki brukowej jest procesem składającym się z kilku etapów. Podstawą przygotowania projektu dla klienta jest wizja lokalna. Przed rozpoczęciem prac zlecenie jest wyceniane i przedstawione do akceptacji klienta. Dopiero wtedy rozpoczyna się techniczna część przedsięwzięcia – utwardzenie terenu, układanie kostki, fugowanie szczelin, a na końcu zabezpieczanie kostki brukowej impregnatem.
Na czym polega oraz czym jest wizja lokalna podczas wykonywania prac brukarskich?
Wizja lokalna podczas trwania procesu wykonywania prac brukarskich jest gwarancją prawidłowego przygotowanie projektu oraz finalnego zadowolenia klienta. Przeprowadzana jest w planowanym miejscu ułożenia kostki brukowej. W trakcie jej trwania, nasi wykwalifikowani specjaliści zapoznają się z udostępnionym przez klienta terenem, po czym wykonują potrzebne do urzeczywistnienia inwestycji pomiary. Wizja lokalna zostaje przeprowadzona w dogodnym dla inwestora terminie. Dodatkowo, podczas trwania wizji lokalnej, nasza firma udostępnia klientom katalogi, z których mogą oni wybrać elementy oraz materiały dodatkowe, które posłużą do wykończenia pracy brukarskiej
Przygotowanie projektu odpowiedniego do wymagań inwestora
Ten etap wymaga ścisłej współpracy z klientem – ustalane są szczegóły jego wymagań oraz oczekiwań odnośnie efektu końcowego. Jeśli jednak inwestor ma jakiekolwiek wątpliwości, czy też nie ma sprecyzowanej wizji efektu końcowego prac brukarskich, zawsze otrzyma pomoc ze strony naszych specjalnie przeszkolonych pracowników. Pomogą oni klientowi w kwestii doboru najlepszej kostki do panujących na terenie warunków, oraz odpowiedzą na wszystkie nurtujące konsumenta pytania.. Całokształt projektu będzie zależny od możliwości terenowych oraz wymagań, jakie przedstawi wcześniej klient.
Wycena przedsięwzięcia i zaakceptowanie całokształtu przez klienta
Po dokonaniu przez ekspertów potrzebnych pomiarów i wybraniu przez klienta odpowiednich dla niego dodatków, firma przygotowuje i przedstawienia klientowi dokładnego kosztorysu całej inwestycji. Cena ostateczna jest zależna od ukształtowania terenu (im mniej równy teren, tym cena będzie wyższa), na jakim ma zostać zrealizowany projekt, od specyfiki wymagań klienta, typu kostki oraz dodatków wykończeniowych. Jeśli klientowi podoba się projekt zaproponowany przez naszych specjalistów - możemy zabierać się do pracy.
Realizacja ustalonego wcześniej projektu
Ten etap jest najbardziej czasochłonny ze wszystkich etapów całej inwestycji. Głównym warunkiem komfortowego korzystania z przydomowej przestrzeni jest odpowiednie rozmieszczenie ścieżek z kostki brukowej. Gwarantują one swobodne i wygodne przemieszczanie się. Sama kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych przy pracach związanych z ogrodem. Jej zalety to szeroka gama kolorystyczna, kształty różnego rodzaju, czy też różnorodność materiałów, z których jest wykonana. To wszystko sprawia, że jest ona materiałem idealnie nadającym się do każdego ogrodu, zapewniając przy tym bardzo dużo różnych możliwości ułożenia. Warto pamiętać o tym, aby kolor kostki współgrał z kolorem elewacji naszego domu. Wpłynie to bardzo korzystnie na efekt końcowy.
Zanim weźmiemy się do jakiejkolwiek pracy, to musimy zastanowić się, jaka grubość kostki będzie dla nas odpowiednia. Standardowo, cieńszych kostek używa się do wyłożenia tarasów, alejek, ścieżek, placyków, które służą jedynie do chodzenia. W przypadku podjazdów samochodowych, kostka musi wytrzymać znacznie większe obciążenie, więc nie powinna być cieńsza niż 8-10 centymetrów.
Jak odpowiednio przeprowadzić proces związany z wykonaniem podbudowy?
Niewidocznym, lecz kluczowym elementem przy wykładaniu nawierzchni brukowej jest podbudowa. Jest to warstwa, która odpowiada za równomierne rozkładanie się obciążenia z nawierzchni na gruncie rodzimym. Dodatkowo, pełni również rolę warstwy mrozoodpornej oraz podstawy przy układania kostki brukowej. Wcześniej powstałe dno koryta wyrównujemy i wykładamy je odpowiednią warstwą podbudowy. Jest ona wykonywana z grubego kruszywa, które układa się na dnie koryta a później zagęszcza poprzez mocne ubijanie. Warstwa ta powinna mieć od 30 do 60 centymetrów - w zależności od tego, na jakie obciążenia ma być przeznaczona kostka. Podbudowa pod podjazdami i miejscami parkingowymi powinna być znacznie solidniejsza niż pod alejkami.
Fugowanie kostki brukowej
Pomiędzy wszystkimi kostkami powinny być szczeliny (inaczej fugi), które powinny mieć minimum 3 milimetry. Cały proces fugowania polega na dokładnym obsypaniu wszystkich szczelin płukanym piaskiem, który nie zawiera w swoim składzie żadnych glin lub pyłów. Po zasypaniu spoin usuwamy piasek, aby nie zostawił on na kostce żadnych przebarwień.
Impregnacja kostki brukowej
Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie oczyścić całą powierzchnię kostki, dokładnie ją zamiatając lub też oczyścić ją wodą za pomocą metody ciśnieniowej. Impregnat do kostki brukowej należy bardzo dokładnie wymieszać. Całość nakładamy przy pomocy niskociśnieniowego spryskiwacza, wałka malarskiego czy też zwykłego pędzla. Na powierzchnię kostki nakładamy od 1 do 3 warstw - wszystko zależne jest od efektu, jaki chcemy uzyskać. Należy pamiętać o równomiernym rozkładaniu środka, sposobem mokre na mokre. Po skończeniu malowania kostki pierwszą warstwą impregnatu, możemy pomalować ją kolejną dopiero za minimum dwie godziny, co pozwala na odpowiednią penetrację kostki brukowej.
Poszukujesz firmy do realizacji takiej usługi?
Zapraszamy do kontaktu - chętnie przygotujemy indywidualną ofertę dla Ciebie.
Gdzie świadczymy swoje usługi?
Najczęściej usługi wykonujemy m.in w okolicach miejscowości:
- Adamowizna
- Brwinów
- Grodzisk Mazowiecki
- Książenice
- Komorów
- Marynin
- Milanówek
- Musuły
- Nadarzyn
- Osowiec
- Owczarnia
- Pęcice
- Podkowa Leśna
- Pruszków
- Radonie
- Strzeniówka
- Terenia
- Urszulin
- Urzut
- Walendów
- Żabia Wola
- Żółwin
Napisz do nas, jeżeli jesteś zainteresowana(y) naszymi usługami a Twojej miejscowości nie ma na liście.